arsus
04 خرداد 1402 - 11:14

روز بزرگداشت شاهچراغ (ع) ۴۵۰ زندانی در فارس آزاد می‌شوند

مسئول سازمان بسیج حقوقدانان فارس از آزادسازی ۴۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در دهه کرامت و همزمان با روز بزرگداشت شاهچراغ (ع) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، روح‌الله مهبودی صبح امروز در جمع خبرنگاران ضمن تبریک ایام دهه کرامت، یکی از جلوه‌های زیبای نوع دوستی میان مردم را آزادی زندانیان جرایم غیرعمد دانست و اظهار داشت: تاثیر روان شناختی زندان بر کسی پوشیده نیست و آزادی زندانیان جرایم غیرعمد آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به تعداد زیاد محکومان مالی که چشم انتظار کمک خیرین برای آزادی هستند، عنوان کرد: در جای جای منابع دینی، عرفی و اجتماعی ما، توجه به احسان و نیکوکاری در راه حق به عنوان کار خیر یاد شده است.

مهبودی با اشاره به آیات قرآن در مورد نیکوکاری، ادامه داد: در ادبیات کهن ما هم به این مسائل اشاره شده که نشان می‌دهد این موضوع هم دینی، و هم ملی و اجتماعی است.

مسئول سازمان بسیج حقوقدانان فارس گفت: این سازمان در بحث آزادسازی زندانیان جرای غیرعمد، پرونده‌های مطرح در ستاد دیه را پیگیری کرده و با همکاری این ستاد، اقدام به آزادسازی زندانیان می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این پرونده‌ها شامل جرایم مالی غیرعمد است، عنوان کرد: نفقه، حوادث کارگاهی، دیه تصادفات و پرونده‌های مالی اینچنینی از موارد ورود خیرین و دستگاه‌های مختلف برای آزادسازی زندانیان است.

مهبودی با اشاره به فعالیت این سازمان در حل پرونده‌های سبک کیفری افزود: سعی بر این است که با اثرگذاری که در شورای عالی قشر حقوقدانان داریم، مسائل را به نحوی مطرح کنیم که در پرونده‌های سبک حتی‌المقدور مجازات‌های جایگزین حبس اعمال شود و این رویه، بسیار مورد استقبال رئیس کل دادگستری استان قرار گرفته است.

مسئول سازمان بسیج حقوقدانان فارس با اعلام خبر برگزاری اولین مرحله جشن آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد در سال جاری، بیان کرد: این برنامه روز ششم خردادماه برای آزادسازی 450 نفر از این زندانیان برگزار می‌شود.

مهبودی با بیان اینکه 200 نفر از این زندانیان با همت و کمک سازمان بسیج حقوقدانان فارس آزاد می‌شوند، ادامه داد: در این راستا، مجموعه نواحی استان در جمع‌آوری کمک از خیرین و بسیجیان تلاش زیادی داشتند.

مسئول سازمان بسیج حقوقدانان فارس با اشاره به اینکه 250 نفر دیگر از این زندانیان توسط بنیاد برکت رضوی وابسته به آستان قدس رضوی آزاد می‌شوند، افزود: این مراسم با حضور تعدادی از این زندانیان به صورت نمادین در حرم مطهر احمدبن‌موسی (ع) برگزار می‌شود.

وی با اشاره به یازده مرحله قبل برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد در استان فارس، خاطرنشان کرد: تا این مرحله 2 هزار و 9 نفر زندانی با همت بسیجیان و خیرین، ستاد دیه و همراهی بسیج حقوقدانان فارس آزاد شده‌اند.

به گفته مسئول سازمان بسیج حقوقدانان فارس، از این تعداد زندانی آزادشده تاکنون، 1895 نفر مرد و 122 نفر زن با مجموع 190 میلیارد و 860 بدهی بوده که از این مقدار، 143 میلیارد و 10 میلیون تومان را طلبکاران گذشت کردند و 48 میلیارد و 430 میلیون تومان توسط خیرین و بسیجیان نواحی استان و ستاد دیه برای آزادسازی زندانیان جمع‌آوری شده است.

انتهای پیام/424/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237490